Koronavirusi, Malta ndalon të gjitha udhëtimet drejt Italisë

09:55 | 10 Mars 2020

Malta ka ndaluar të gjitha lidhjet e udhëtimit me Italinë, fqinjin e saj më të afërt dhe burimin kryesor të ushqimit dhe gjërave esenciale të tjera, ky vendim,u mor pasi u konfirmua rasti i katërt me koronavirus, deklaroi  kryeministri, Robert Abela të martën.

Ai në një konferencë shtypi se të gjitha fluturimet midis ishullit dhe Italisë ishin pezulluar menjëherë dhe se një shërbim i përditshëm i trageteve midis Maltës dhe ishullit italian të Siçilisë, 93 km larg (58 milje) larg, tani do të mbante vetëm ilaç dhe ngarkesë, shkruan “Reuters” transmeton portali arbresh.info

Kryeministri italian Giuseppe Conte e ka mbyllur gjithë Italinë në mbyllje nga e marta deri në muajin tjetër në një veprim të paparë në përpjekje për të mposhtur shpërthimin më të keq të Evropës së koronavirusit.

Gjysmë milioni njerëz në Maltë janë shumë të varur nga importi i ushqimit dhe mallrave të tjera, me shumicën e furnizimeve që vijnë nga Italia.

Të hënën, Air Malta dhe Ryanair pezulluan fluturimet midis ishullit Mesdhe dhe Italisë veriore, ku shumica e 9,172 italisë konfirmuan raste të koronavirusit dhe 463 vdekje janë raportuar.

Shefi ekzekutiv i Aeroportit të Maltës Alan Borg tha se shtatë linja ajrore tashmë kishin anuluar gjithsej 278 fluturime nga Italia dhe vendet e tjera për shkak të shpërthimit të virusit, pa dhënë emrat e transportuesve të tjerë.

“Java e fundit e shkurtit na dha por një shije të vogël të asaj që qëndron përpara. Tani po shtrëngojmë veten për dy muaj sfidues, ”tha Borg.

Kryeministri Abela është kritikuar për mos dëgjimin e thirrjeve të mëparshme nga sindikata e mjekëve për të ndaluar fluturimet nga Italia Veriore kur virusi filloi përhapjen.

Tre të parat nga katër rastet e koronavirusit të regjistruar në Maltë ndodhën në një familje që kishte udhëtuar për në Itali dhe ishte kthyer nëpër Romë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara