Koreja e Veriut pretendon se janë lëshuar raketa ‘të reja’

07:44 | 26 Mars 2021

Koreja Veriore ka pohuar se raketat që ka nisur të enjtën ishin një “raketë e drejtë e tipit të ri”.

Kjo ka qenë nisja e parë e raketave pas gati një viti dhe të parat që nga koha kur Joe Bien është bërë President i SHBA-ve, transmeton portali arbresh.info

Biden tha se SHBA-të “do të përgjigjen në përputhje me rrethanat”, ndërsa së bashku me ta, edhe Japonia dhe Koreja Jugore kanë dënuar testimet.

Sipas rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Peniani e ka të ndaluar të provojë raketat balistike.

Deklarata e së premtes e Koresë së Veriut thotë se të dy armët goditën një test prove 600 km (373 milje) larg bregut lindor të Koresë së Veriut, duke kundërshtuar vlerësimet japoneze se ata fluturuan pak më shumë se 400 km.

“Zhvillimi i këtij sistemi armësh ka një rëndësi të madhe në forcimin e fuqisë ushtarake të vendit dhe në parandalimin e të gjitha llojeve të kërcënimeve ushtarake,” tha Ri Pyong Chol, udhëheqësi i lartë që mbikëqyri provën, sipas njoftimit të Koresë së Veriut. Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un nuk ishte i pranishëm.

Sipas Penianit, raketa e re është në gjendje të mbajë një ngarkesë prej 2.5 ton që do ta bënte atë të aftë të mbante një koke bërthamore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara