Google ADS

Kompanitë e mëdha në Evropë që po shkurtojnë vendet e punës për shkak të COVID-19

00:23 | 7 Korrik 2020
Trina Galanxhi

Papunësia në të gjithë Evropën është rritur për shkak të pandemisë së coronavirusit me ndërmarrjet ajrore dhe sektorin e automobilave duke bërë disa nga shkurtimet më të mëdha të vendeve të punës.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, rreth 397,000 njerëz në Bashkimin Evropian humbën punën e tyre në prill, sipas të dhënave nga agjencia e statistikave të BE-së, lëshuar në qershor.

Shkalla e papunësisë në BE u rrit në 6.6% në prill, nga një nivel i ulët 12-vjeçar prej 6.4% muajin e kaluar, sipas Eurostat – ngritja më e madhe në disa vite.

Skemat që i lënë punëtorët me pushim të përkohshëm dhe qeveritë duke paguar një përqindje të pagave të tyre në të gjithë Evropën po ndihmojnë disa nga ndikimi ekonomik i COVID-19 – por të tjerët janë më me pak fat.

Dhe për të sjellë një pasqyrë rreth këtyre efekteve, Euronews ka sjellë listën e azhurnuar e kompanive në Evropë që bëjnë shkurtime të vendeve të punës, për shkak – ose pjesërisht për shkak të – COVID-19.

Mbretëria e Bashkuar

British Petroleum (10,000 vende pune)

Gjigandi britanik i naftës BP njoftoi planet për të shkurtuar 10,000 vende pune më 8 qershor për shkak të krizës së shkaktuar nga coronavirusi, i cili ka zvogëluar kërkesën globale për naftë dhe nga ana tjetër çmimet e saj.

Në një email në mbarë kompaninë, të parë nga Euronews, drejtori ekzekutiv Bernard Looney konfirmoi shkurtimet e punës duke thënë se shumica do të bëheshin këtë vit.

Ai tha: “Tani do të fillojmë një proces, i cili do të shohë afër 10,000 njerëz që largohen nga PB – shumica deri në fund të këtij viti”.

Pret A Manger (30 dyqane)

Ndikuar shumë nga COVID-19 për sa i përket “kostove të funksionimit”, zinxhiri i dyqaneve të sanduiçeve tha në një deklaratë të parë nga Euronews se do të mbyllë 30 dyqane në të gjithë vendin, gati gjysma e tyre në Londër.

Megjithatë, kompania nuk ka thënë se sa vende pune do të shkurtoheshin.

Kompania punëson rreth 8,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar.

Mulberry (25% e fuqisë punëtore të saj)

Edhe moda luksoze nuk mund të jetë e “paprekur” nga coronavirusi.

Mulberry, marka në Mbretërinë e Bashkuar e njohur për mallrat e saj prej lëkure dhe çanta të shtrenjta tha të hënën se do të shkurtonte 25% të forcës së saj të punës në të gjithë botën.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, pritet që shumica e punëve do të shkurtohen në Mbretërinë e Bashkuar, ku punon shumica e stafit të saj.

Casual Dining Group – Bella Italia, Cafe Rouge, Las Iguanas (1,900 vende pune)

Pronari i zinxhirit të restoranteve ka rënë në administrim, duke njoftuar një humbje të menjëhershme të 1.900 të forcës së tij të punës.

Sipas raportimeve, një numër blerësish thuhet se janë të interesuar për zinxhirët e veçantë, por jo edhe për të gjithë 250.

Prandaj, të paktën 91 do të qëndrojnë të mbyllura.

Swissport (4,556 vende pune)

Ndërmarrja e shërbimeve të aviacionit Swissport tha që mund të shkurtojë 4556 vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, pasi bëhet viktima e fundit e pandemisë, e cila ka bërë kërdi në industrinë e linjave ajrore.

Swissport Western Europe, e cila operon në aeroportet e Londrës Heathrow dhe Gatwick, tha në një deklaratë se duhej të zvogëlonte madhësinë e stafit për të mbijetuar nga kriza.

Kompania, e cila punëson më shumë se 64,000 njerëz në nivel global, i tha Euronews se ishte i pashmangshëm fakti që stafi në Evropë gjithashtu të bëhet “i tepërt” por nuk tha se sa vende pune ishin në rrezik.

British Airways (deri në 12,000 vende pune)

British Airways njoftoi në fund të prillit se do të shkurtojë deri në 12,000 vende pune nga fuqia e saj e punës prej 42,000 personash për shkak të shkatërrimit nga coronavirusi në industrinë e udhëtimeve.

Ndërmarrja mëmë e linjës ajrore, International Airlines Group (IAG), tha se duhej të imponohej një “program ristrukturimi dhe teprice” derisa kërkesa për udhëtim ajror të kthehej në nivelet para-coronavirus.

Humbjet e vendeve të punës mund të ndodhin edhe në linjat e tjera ajrore të IAG, Iberia dhe Vueling në Spanjë dhe Aer Lingus të Irlandës, ka paralajmëruar drejtori ekzekutiv, Willie Walsh.

EasyJet (rreth 4500 vende pune)

Linja ajrore me kosto të ulët EasyJet gjithashtu ka njoftuar se do të shkurtojë vende të punës, si pasojë e coronavirusit.

Kompania tha se 30% e forcës së saj të punës do të zvogëlohet, që arrin në rreth 4500 vende pune.

Në fund të qershorit EasyJet tha se po konsideronte mbylljen e tre bazave të saj në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërkohë, Ryanair, që ka vendosur të shkurtojë 3,000 vende pune – 15% të forcës së punës – me shefin Michael O’Leary duke thënë se masa është “minimumi që na duhet vetëm për të mbijetuar 12 muajt e ardhshëm”.

Virgin Atlantic (3,000 vende pune)

Firma ka njoftuar se do të shkurtojë më shumë se 3,000 vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe do të përfundojë funksionimin e saj në aeroportin Gatwick.

Francë

Renault (15,000 vende pune)

Prodhuesi francez i automjeteve Renault njoftoi në fund të majit se do të shkurtonte 15,000 vende pune në të gjithë botën, ndërsa përpiqet të “shuajë” rënien e shitjeve të makinave, për shkak të coronavirusit.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, 4,600 nga ato vende pune do të shkurtoheshin në Francë. Sidoqoftë, kjo shifër mund të jetë më e ulët pasi Renault siguroi një kredi qeveritare prej 5 miliardë eurosh dhe në këmbim do të ristrukturonte fabrikat e saj.

Presidenti francez Emmanuel Macron u tha punonjësve në dy fabrika të Renault se e ardhmja e tyre ishte e garantuar.

Airbus (15,000 vende pune)

Airbus tha më 30 qershor se do të shkurtojë 15,000 vende pune pasi përballet me “krizën më të madhe që ky sektor ka përjetuar ndonjëherë”.

Kjo paraqet një ulje prej 1% të fuqisë punëtore të kompanisë në të gjithë botën.

Ajo tha në maj se mund të shkurtojë deri në 10,000 vende pune mes rënies së udhëtimit të coronavirusit.

Rreth 5,100 vende pune do të shkurtohen në Gjermani, 5,000 në Francë, 1.700 në Mbretërinë e Bashkuar, 900 në Spanjë dhe 1.300 në vendet e tjera të grupit në të gjithë botën.

Air France

Air France thotë se do të shkurtojë 7,500 vende pune nga fuqia punëtore deri në vitin 2022.

Kjo përfshin 6.500 ndërprerje të punëve nga vetë Air France, ndërsa një 1000 të tjerë do të humbasin në filialin rajonal Hop.

Sipas kompanisë franceze, shumica e shkurtimeve shpresohet të bëhen duke mos zëvendësuar punëtorët që heqin dorë dhe pensionistët.

Ajo tha se do të ishin gjithashtu inkurajuese dorëheqjet vullnetare dhe dorëheqjet para se tepricat përfundimisht të futen në lojë.

Gjermani

Tui (8,000 vende pune)

Firma anglo-gjermane e udhëtimit Tui njoftoi më 13 maj se do të shkurtojë 8,000 vende pune në të gjithë botën.

Në një raport financiar gjysmë-vjeçar, ajo tha se pandemia ishte “pa diskutim kriza më e madhe që industria e turizmit dhe Tui është përballur ndonjëherë”.

Në mars, Tui-t iu dha një kredi prej 1.8 miliard eurosh nga qeveria gjermane për të ndihmuar atë përgjatë pandemisë.

Thyssenkrupp (3,000 punë)

Konglomerati industrial Thyssenkrupp njoftoi më 25 mars se do të shkurtojë 3,000 vende pune në njësinë e tij të çelikut në Gjermani, si pjesë e një “pakete krize” COVID-19.

Grupi, i cili bën ashensorë dhe nëndetëse, tha se kishte arritur një marrëveshje me bashkimin e fuqishëm të Gjermanisë IG Metall për të shkurtuar 2,000 vende pune për tre vitet e ardhshme dhe 1.000 të tjerë deri në 2026.

MTU Aero Engines (1.000-1,500 punë)

Prodhuesi gjerman i motorëve të avionëve njoftoi më 6 korrik se synon të shkurtojë forcën e tij të punës me 10-15% deri në fund të vitit 2021 në fabrikat gjermane dhe ndërkombëtare përmes “përdorimit të shtuar të masave fleksibël” dhe marrëveshjeve të pjesshme të pensionit ose pensionit të hershëm.

Lufthansa (22,000 vende pune)

Linja ajrore gjermane Lufthansa tha më 11 qershor se do të shkurtojë 22,000 vende pune për shkak të ndërprerjeve të udhëtimit të shkaktuara nga coronavirus. Linja ajrore tha që gjysma e shkurtimeve të punës do të ishte në Gjermani.

Spanjë

Nissan (2,800 vende pune)

Prodhuesi i makinave japoneze njoftoi më 28 maj se do të mbyllte fabrikën e saj në Barcelonë, e cila punëson rreth 2.800 njerëz.

Firma tha që coronavirusi kishte “grumbulluar presion” mbi kompaninë dhe se do të përqendrohej në tregjet e saj në Azi dhe Amerikën e Veriut.

Skandinavia

Scandinavia Airlines (5,000 vende pune)

Ndërsa Scandinavia Airlines (SAS) njoftoi gjithashtu shkurtime të përkohshme të vendeve të punës në mars, një muaj më vonë ajo tha se 5,000 vende pune – gati gjysma e numrit të përgjithshëm të të punësuarve – do të humbasin punën e tyre përgjithmonë.

Kompania, në pronësi të pjesshme nga Suedia dhe Danimarka, tha që ulja e mundshme e fuqisë punëtore do të ndahej me afro 1.900 pozicione në Suedi, 1.300 në Norvegji dhe 1.700 në Danimarkë./telegrafi/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme