Kina lanson misionin e parë në Mars

11:35 | 23 Korrik 2020

Kina ka lansuar misionin më ambicioz ndonjëherë në Mars, në një përpjekje për t’iu bashkuar Shteteve të Bashkuara në uljen e suksesshme në planetin e kuq.

Tianwen-1 u lançua në një raketë transportuese Long Mars-5 nga një vend lëshimi në ishullin Hainan, transmeton portali arbresh.info.

Kjo shënoi fluturimin e dytë për në Mars këtë javë, pasi një orbitër i Emirateve të Bashkuara Arabe shpërtheu në një raketë nga Japonia të hënën. Dhe ShBA është duke synuar të nisë këmbënguljen, roverin e saj më të sofistikuar të Marsit nga Cape Canaallel, Florida, javën e ardhshme.

Anija kozmike e hapësirës kineze – me një orbitër dhe një rover – do të marrë shtatë muaj për të arritur në Mars, si të tjerët. Nëse gjithçka shkon mirë, Tianwen-1, ose “kërkimi i së vërtetës qiellore”, do të kërkojë ujë nëntokësor, nëse është i pranishëm, si dhe dëshmi të jetës së mundshme antike.

Kjo nuk është përpjekja e parë e Kinës në Mars. Në vitin 2011, një orbitë kineze që shoqëronte një mision rus humbi kur anija anije nuk arriti të dilte nga orbita e Tokës pas lëshimit nga Kazakistani, duke u djegur përfundimisht në atmosferë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara