Google ADS

Kina kundërshton sanksionet e reja të SHBA ndaj Rusisë: Të paligjshme

15:53 | 13 Qershor 2024
R J

Kina ka kundërshtuar paketën e re të sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë duke i cilësuar si të paligjshme.

“Ne i bëjmë thirrje Shteteve të Bashkuara të ndalojnë sanksionet pa dallim, të paligjshme dhe të njëanshme”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Pekinit, Lin Jian.

Vendi aziatik, i cili krenohet me një miqësi të pakufishme me Rusinë e Vladimir Putinit, premton të mbrojë të drejtat e kompanive dhe qytetarëve kinezë.

Dje SHBA njoftoi një paketë me rreth 300 masa që synojnë njerëz dhe subjekte, produktet ose shërbimet e të cilëve lejojnë Rusinë të bëjë luftë në Ukrainë dhe të anashkalojë sanksionet.

Njerëzit dhe subjektet në Rusi dhe më gjerë janë në shënjestër. Ka gjithashtu kompani kineze dhe Hong Kong të synuara për sigurimin e teknologjisë me përdorim të dyfishtë për Rusinë që mund të përdoret për qëllime ushtarake./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale