Kim Jong-un do të takohet me presidentin e Koresë së Jugut në kufirin mes shteteve për samitin e organizuar

09:30 | 26 Prill 2018

Kim Jong-un do të takohet me presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in në kufirin mes shteteve për samitin e organizuar

kim Jong-un do të bëhet lideri I parë i Koresë së Veriut që do të takohet më një lider nga Korea e Jugut që nga viti 1953, transmeton arbesh.info.

Detajet rreth takimit I ka bërë vet Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in, dhe ka thënë që ai do të takohet personalisht me Kim në orën 9:30 me orën lokale gjatë kësaj të premte.

Pritet që në qendër të këtij takimi të jenë bisedimet për dorëzim të arsenalit nuklear.

Ky Samit është organizuar për t’i ulur tensionet mes dy vendeve.

Gjithsesi Seuli ka pranuar që do të jetë tepër e vështirë që të arrijnë një marrëveshje me Korenë e Veriut  rreth çështjes së armëve nukleare.

Ky takim do të jetë si test për takimin e Kim me Trump./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara