Kaos në Ljubljanë: Protestohet kundër masave Covid-19

21:51 | 15 Shtator 2021

Në Ljubljanë është protestuar kundër masave të rrepta të vendosura nga qeveria me qëllim frenimin e koronavirusit.

Protesta janë mbajtur në Sheshin e Republikës në Lubjanë, transmeton portal arbresh.info

Policia ka ndërhyre duke hedhur gaz lotsjellës dhe topa uji, me qëllim të shpërndarjes së protestës.

Protestuesit kanë kritikuar qeverinë sllovene, ndërsa kanë kërkuar edhe dorëheqjen e kryeministrit të vendit.

Qeveria sllovene së fundmi ka marrë vendim që të ndalojë shitjen e karburantit për ata që nuk janë vaksinuar.

Protestuesit kanë shfaqur dy kërkesa gjatë protestës:

  1. ndryshimin e masave të rrepta për parandalimin e koronavirusit
  2. shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara