ISIS po përpiqet të zhvillojë armë kimike, duke i testuar ato në të burgosur

21:23 | 20 Maj 2017

Ekperimentet e tmerrshmë  po kryen ndaj të burgosurvve të ISIS-it,  pasi grupi terrorist po përpiqet që të zhvillojë armë kimike.

Dokumenta të zbuluara nga Universiteti i Mosulit, kanë theksuar se forcat special të Irakut kanë zbuluar detajet e përdorimit të “derrave të ginçës” njerëzore – të cilët kanë vdekur gjatë testimit, transmeton arbresh.info

Dokumentat e parë nga The Times tregojnë se terroristët kanë përdorur pesticide lehtësisht të arritshëm për të zhvilluar armë kimike, ndërsa eksprimentet e tyre janë krahasuar me kërkimet naziste.

Publikimi i dokumentit vjen pasi u bë e ditur se ISIS ka rekrutuar ekspertë të armëve nga e gjithë bota dhe ka zhvendosur operacionin e saj kërkimor në Siri.

Shërbimet e inteligjencës britanike dhe amerikane, të cilat i kanë verifikuar dokumentet, kanë frikë se armët mund të përdoren në sulme terroriste në Perëndim.

Detajet tronditëse të eksperimenteve mizore tregojnë se një burrë, i cili vdiq pas 10 ditësh, është ushqyer me sulfat thalium, e cila ka shkaktuar ënjtje të rëndë në stomak dhe në trurin e tij./Arbresh.info

407f41a400000578-4524928-image-a-10_1495277503602 407f41b900000578-4524928-the_papers_were_found_in_the_university_in_mosul_which_was_recap-a-13_1495287565502 407f41c900000578-4524928-image-a-12_1495277816097 407f412500000578-4524928-image-a-9_1495277473276

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara