Irani bie dakord të zgjasë aksesin e inspektimeve berthamore

23:44 | 21 Shkurt 2021

Kreu i vëzhguesit bërthamor të OKB-së ka deklaruar se Irani ka rënë dakork të zgjasë aksesin e inspektorëve të OKB-së në vendet bërthamore për edhe 3 muaj,

Megjithatë, marrëveshja e ndërmjetësuar me ngut do t’u japë zyrtarëve të IAEA më pak akses dhe t’i japë fund të drejtës së tyre për të bërë inspektime të parakohshme, shkruan BBC, transmeton portali arbresh.info

Irani është duke ndryshuar politikën e tij të hyrjes nga e marta, pasi SHBA ende nuk ka hequr sanksionet e vendosura që kur onald Trump braktisi marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Uashingtoni dhe Teherani tani kanë më shumë kohë për të kërkuar një kompromis.

Administrata e atëhershme e Trump rivendosi sanksione shkatërruese mbi Iranin dhe Teherani u hakmor duke rifilluar aktivitetin bërthamor të ndaluar sipas marrëveshjes së nënshkruar me gjashtë fuqi botërore në 2015.

Irani ka deklaruar se nuk do t’i përmbahet marrëveshjes, nëse SHBA nuk përputhet plotësisht me marrëveshjen e vitit 2015, megjithatë Presidenti Joe Bien ka thënë se Irani duhet të zbatojë marrëveshjen.

Kriza mbi programin bërthamor të Iranit ka qenë në agjendën ndërkombëtare për gati 20 vjet. Irani thotë se programi i tij atomik është për qëllime paqësore, ndërsa SHBA dhe të tjerët dyshojnë se Irani po kërkon fshehurazi aftësinë për të zhvilluar armë bërthamore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara