Google ADS

Guinea regjistron vdekjet e para nga Ebola që nga viti 2016

13:13 | 14 Shkurt 2021
A. B.

Të paktën tre njerëz kanë vdekur nga sëmundja e Ebolas në Guinea, me pesë të tjerë që rezultojnë pozitivë për virusin, kanë deklaruar zyrtarët e shëndetit.

Ata u sëmurën me diarre, të vjella dhe gjakderdhje pasi morën pjesë në një varrim. Midis 2013 dhe 2016 më shumë se 11,000 njerëz vdiqën në epideminë e Ebolas në Afrikën Perëndimore, e cila filloi në Guinea, shkruan BBC transmeton portali arbresh.info

Por në përgjigje të asaj epidemie u krijuan disa vaksina, të cilat që prej asaj kohe janë përdorur për të luftuar shpërthimet në Republikën Demokratike të Kongos. Pse Ebola është kaq e rrezikshme? Rasti i parë i Ebola-s lidhur me lojën e shkopit Ebola infekton njerëzit përmes kontaktit të ngushtë me kafshët e infektuara, duke përfshirë shimpanzetë, shkopat e frutave dhe antilopën pyjore.

Më pas përhapet midis njerëzve përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me gjakun e infektuar, lëngjet trupore ose organet, ose indirekt përmes kontaktit me ambiente të ndotura. Funeralet e komunitetit, ku njerëzit ndihmojnë në larjen e trupit të personit që ka vdekur, mund të jetë një mënyrë kryesore për përhapjen e Ebola në fazat e hershme të një shpërthimi.

Trupat e viktimave janë veçanërisht toksikë. Periudha e inkubacionit mund të zgjasë nga dy ditë deri në tre javë. Dr Sakoba Keita, kreu i agjencisë shëndetësore kombëtare të Guinesë, tha se po bëheshin më shumë teste për të konfirmuar situatën në rajonin jug-lindor pranë qytetit të Nzérékoré dhe punonjësit shëndetësorë po punonin për të gjetur dhe izoluar rastet.

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Afrikë, Matshidiso Moeti, shkroi në Twitter se agjencia globale e shëndetit po “rrit përpjekjet e gatishmërisë dhe reagimit” duke pasur parasysh ringjalljen e mundshme të Ebola në Guinea.

Një vaksinë Ebola u provua për herë të parë gjatë katër muajve në 2015 në Guinea – filluar nga Agjencia e Shëndetit Publik të Kanadasë dhe më pas u zhvillua nga kompania farmaceutike e SHBA Merck Sharp & Dohme (MSD).

Njëqind pacientë u identifikuan dhe më pas kontaktet e ngushta ose u vaksinuan menjëherë, ose tre javë më vonë. Në 2,014 kontakte të ngushta që u vaksinuan menjëherë nuk kishte raste të mëvonshme të Ebola. / arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale