Gruaja që diplomoi në moshën 90-vjeçare

22:22 | 11 Dhjetor 2022

Një grua 90-vjeçare më në fund do të ecë nëpër skenë dhe do të marrë diplomën e saj, 71 vjet pasi u regjistrua për herë të parë në kolegj.

Joyce DeFauw e filloi vitin e saj të parë në Universitetin e Illinois Veriore në vitin 1951 me një plan për të diplomuar në ekonominë shtëpiake.

Por këto plane ndryshuan kur DeFauw takoi një burrë të veçantë në kishë, i cili i vodhi zemrën, tha ajo për CNN.

“Shkova në shkollë për tre vjet e gjysmë, por vendosa të largohem pasi e takova atë”, tha DeFauw.

Burri i veçantë ishte Don Freeman Sr. Ata u martuan në vitin 1955 dhe patën tre fëmijë së bashku përpara se Freeman të vdiste, duke e lënë atë të ve për rreth pesë vjet.

DeFauw përfundimisht u martua me burrin e saj të dytë të ndjerë, Roy DeFauw. Së bashku ata patën gjashtë fëmijë, duke përfshirë dy grupe binjakësh.

Ajo tani ka 17 nipër e mbesa dhe 24 stërnipër.

“Mendoj se përmenda se isha e mërzitur që nuk mbarova shkollën dhe fëmijët e mi më inkurajuan të kthehesha”, tha ajo, kështu që ajo u regjistrua në Illinois Veriore dhe filloi të merrte mësime.

Jenna Dooley, një nga 17 nipërit e mbesat e DeFauw, i tha CNN se ishte më shumë për “pse jo” kundrejt “pse”, kur DeFauw vendosi t’i kthehej studimeve.

“Kur bëmë telefonata në shkollë për një regjistrim të mëparshëm, ata u tronditën kur dëgjuan se po pyesnim për një student të viteve të 50-ta”, tha Dooley.

Por këtë herë, gjërat ishin shumë më ndryshe për DeFauw.

Në vend që të shkonte në kampus për të ndjekur mësimin, ajo e bëri këtë pas një ekrani kompjuteri nga shtëpia e saj e të moshuarve.

“Ishte kompjuteri im i parë. Fëmijët e mi duhej të më mësonin se si ta përdorja atë”, tha ajo.

“Ndonjëherë kam dashur të heq dorë, por nuk e kam bërë”, tha DeFauw. Ajo tha se kishte mjaft inkurajim nga familja, miqtë dhe shkolla.

Drejtoresha e Studimeve të Përgjithshme Bachelor, Judy Santacaterina, ishte një ndihmë e madhe për DeFauw. Dooley tha se ajo mori rolin për të ndihmuar gjyshen e saj për të marrë diplomën e saj dhe e gjithë familja është mirënjohëse për Santacaterina.

DeFauw mori një klasë çdo semestër, duke përfshirë edhe gjatë verës. “Ajo është shumë e organizuar”, tha Dooley, “Ajo ka një rutinë. Ajo donte të vazhdonte të merrte mësime në mënyrë që të mos dilte nga ajo rutinë”.

Tani, tre vjet më vonë, ajo do të veshë kapelën dhe fustanin dhe do të marrë një diplomë Bachelor këtë fundjavë.

DeFauw është mirënjohëse që pati mundësinë të kthehej në shkollë dhe të merrte diplomën e saj. “Është mirë të përfundoni diçka që keni filluar”, tha ajo.

Këshilla e saj për ata që mund të jenë në një situatë të ngjashme: “Mos u dorëzoni. E di që mund të jetë e vështirë, por çdo gjë në jetë ka uljet dhe ngritjet e veta”, tha ajo.

Shpërndaje në rrjete sociale