Google ADS

Gjykata turke hedh poshtë apelin për lirimin e pastorit amerikan Brunson

18:08 | 17 Gusht 2018
Arditë Shkodra

Një gjykatë turke ka hedhur poshtë një apel për lirimin e pastorit amerikan Andrew Brunson nga arrestimi shtëpiak, tha të premten transmetuesi Haberturk.

Brunson, një pastor ungjillor që jeton në krahinën bregdetare të Izmirit, është duke u gjykuar në Turqi lidhur me akuzat për terrorizëm. Rasti i tij tani qëndron në zemër të një krize diplomatike midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara që ka shkaktuar një rrëzim të Lirës së Turqisë.-përcjell arbresh.info

Lira, e cila ka humbur rreth 40 për qind të vlerës së saj këtë vit, u dobësua pas 6.21 dollarëve amerikanë pas lajmit, që pastori nuk do të lirohej./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale