Gjermania trajnon qentë për të zbuluar koronavirusin

23:22 | 3 Shkurt 2021

Vendet europiane përsëri po raportojnë rekorde në numrin e të infektuarve dhe të shtruarve në spital.

Veterinerët gjermanë trajnojnë qentë për të zbuluar koronavirusin tek njerëzit duke njohur erën e qelizave të infektuara, tha Esther Schalke nga shkolla për trajnimin e qenve të policies, transmeton portal arbresh.info

Qentë e tillë, të cilët janë në gjendje të njohin aromat me saktësi 94 përqind, tashmë po përdoren në aeroportin në Helsinki, si dhe në aeroportin ndërkombëtar në kryeqytetin e Kilit, raporton Reuters.

Gjermania ka raportuar një numër të madh të të infekturisht në valën e dytë të pandemisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara