Gjermanët kanë frikë për fillimin e një konflikti ushtarak, zbulon sondazhi

00:03 | 14 Maj 2022

Në një sondazh të Deutschlandtrend, 63% e të anketuarve konfirmuan shqetësimin e tyre se Gjermania mund të tërhiqet përfundimisht në një konflikt ushtarak.

Këto ditë Moska ka reaguar mbi dërgimin e armëve në Ukrainë dhe trajnimin e ushtarëve ukrainas në Gjermani për përdorimin e armëve të rënda, duke theksuar se këto veprime “shtojnë rrezikun” e një konflikti global, transmeton portal arbresh.info

Megjithatë, 55% e të të anketuarve ‘nuk pajtohjen” me deklaratën se qeveria duhet të përmbahet që të mos ketë rrezik sulmi.

Kristiandemokratët e opozitës kanë vetëm pak më pak dyshime, shkruan Deutsche Welle.

Shumica e mbështetësve të Alternativës për Gjermaninë (AfD) duan më shumë përmbajtje – 77%, ndërsa mbështetësit e partisë nga lëvizjet mjedisore dhe të paqes të viteve 1970, të Gjelbrit, padyshim mendojnë se Kremlini “e kupton vetëm gjuhën e forcës” dhe 78% mbrojnë ndihmën gjermane për Ukrainën.

Kur bëhet fjalë për luftën, 73% e grave të anketuara kanë frikë nga lufta dhe vetëm 51% e burrave kanë frikë nga përshkallëzimi në konflikt ndërkombëtar.

Ky sondazh përfaqësues telefonik, i realizuar për shoqatën e stacioneve rajonale gjermane ARD më 10 dhe 11 maj nga agjencia Infratest dimap, përmban gjithashtu një pyetje të rregullt për mbështetjen për partitë politike.

Nëse do të kishte zgjedhje këtë të dielë, mbështetja për socialdemokratët do të binte me 2% në 22%, dhe mbështetja për të Gjelbrit do të rritej me të njëjtën përqindje (20%), afërsisht e njëjtë me qershorin e kaluar, tre muaj përpara zgjedhjeve.

Koalicioni aktual qeverisës do të kishte ende një mbështetje shumë të ngushtë prej 50%, sepse edhe liberalët humbën një për qind. Mbështetja për Kristian Demokratët ka mbetur e pandryshuar dhe ka mbetur në 26% që nga sondazhi i fundit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara