Gazetarët italianë protestojnë në përkrahje të gazetarëve të burgosur në Turqi

20:17 | 16 Mars 2018

“Turqia është kthyer në burgun më të madh të gazetarëve”, ku “politika kontrollon të gjithë sistemin ligjor” dhe ku secili që flet kundër qeverisë mund të përfundojë në burg.

Ky është mesazhi që ka dërguar sot Organizata e Gazetarëve në Itali, në një protestë të mbajtur në Romë, transmeton portali arbresh.info

Turqia ka burgosur 150 gazetarë, 120 nga të cilët janë arrestuar mbi akuzat për përpjekje për grusht shtet gjatë viti të kaluar.

Autoritetet turke kanë burgosur edhe një nuëmr të madh blogerësh, duke i akuzuar ata për lidhje me Fetullah Gulen, të cilin Turqia e akuzon për përpjekjen për grusht shtet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara