Google ADS

Gati katër milionë refugjatë ukrainas kanë kërkuar siguri në vendet fqinje

23:00 | 1 Prill 2022
Lorik Gerbeshi

Gati 10% e popullsisë totale të Ukrainës është larguar nga vendi i shkatërruar që kur Rusia pushtoi më 24 shkurt, me afro 4 milionë refugjatë që kërkojnë siguri në vendet fqinje evropiane, shkruan CNN, transmeton arbresh.info.

Polonia ka marrë pjesën e luanit të refugjatëve që vijnë, pasi rreth 2.4 milionë ukrainas janë nisur drejt perëndimit në kërkim të lirisë.

Disa qindra mijëra ukrainas, ndërkohë, kanë ikur në vende të tjera evropiane, duke përfshirë Rumaninë, Moldavinë dhe Hungarinë, sipas të dhënave nga Kombet e Bashkuara.

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) Filippo Grandi e ka quajtur më parë  eksodin e refugjatëve nga Ukraina “kriza e refugjatëve me rritjen më të shpejtë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Grafiku më poshtë detajon modelet e udhëtimit të refugjatëve ukrainas./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme