Francois Bayrou tërhiqet nga gara presidenciale, mbështet Macron

17:57 | 22 Shkurt 2017

Francois Bayrou ka konfirmuar se do të tërhiqet nga gara zgjedhore presidenciale në Francë dhe ka ofruar mvështetjen për kandidatin e pavarir Emmanuel Macron.

“Ne gjendemi në një situatë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe për të trajtuar këtë situatë të jashtëzakonshme, mendoj se kemi nevojë për një përgjigjje të jashtëzakonshme”, ka Bayrou, i cili njihet për qëndrimet e tij pro BE, transmeton portali arbresh.info.

“Kam vendosur të mbështesë Emmanuel Macron, sepse mendoj që rreziku është aq i madh sa ne duhet të pranojmë të ndryshojmë gjërat”, ka shtuar ai.

Duke e përshkruar demokracinë franceze si nën kërcënim, ai tha se skandalet e konseravtorëve dhe të socialistëve i kanë hapur rrugë ekstremit të djathtë./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara