Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

17:34 | 29 Shtator 2022

Finlanda do të mbyllë kufirin e saj për turistët rusë nga e premtja, fqinji i fundit i Moskës në BE që e bën këtë.

Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania mbyllën kufijtë e tyre për turistët rusë në fillim të këtij muaji, shkruan BBC transmeton arbresh.info

Por rusët do të lejohen të vizitojnë familjen ose mund të hyjnë për punë dhe studime në Finlandë, tha ministri i Jashtëm.

Vendimi vjen pasi numri i rusëve që mbërrinin në kufi u rrit pas një thirrjeje prej 300.000 rezervistësh ushtarakë nga Presidenti Vladimir Putin.

Radhët janë krijuar në pikat kufitare ndërsa njerëzit përpiqen të ikin, duke përfshirë radhët e gjata në kufirin e Rusisë në Gjeorgji, e cila nuk kërkon vizë për udhëtim.

Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1300 km me Rusinë dhe kërkon vizë, gjithashtu raportoi një rritje të njerëzve që përpiqen të kalojnë kufirin pas mobilizimit të pjesshëm./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale