Ekzekutohet Rachid Kassim, “truri” i atentateve në Francë

19:57 | 11 Shkurt 2017

Autoritete amerikane kanë bërë të ditur se kanë vrarë trurin që organizoi sulmet terroriste në Francë.

Ish-reperi Rashid Kassim, armiku publik numër një i Francës i njohur për propagandën e tij pro ISIS është goditur nga një dron amerikan në Mosul të Irakut.

Lajmi për vrasjen e tij tashmë po verifikohet nga 007 franceze. Mediat franceze thonë se ky informacion ka ardhur direkt nga CIA. Kassim është shpallur në kërkim që kur u nis për në Siri në vitin 2012.

Nga viti 2015, nëpërmjet rrjeteve sociale, ai u bënte apel xhihadistëve në Francë që të hidheshin në veprim, u jepte këshilla dhe u siguronte kontaktet me grupet terroriste.

Ai vepronte sidomos me anë të Telegramit, shërbim i kodifikuar postar në internet dhe që preferohet nga xhihadistët pasi është më i blinduar.

Kassim konsiderohet nxitësi i vrasjes së At Zhak Hamel në kishën franceze të Saint-Étienne-du-Rouvray, pranë Rouenit në korrik të 2016.Ai prej kohësh kërkohej nga shërbimi inteligjent francez.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara