E fejuara e Jamal Khashoggit padit princin saudit të kurorës

22:15 | 20 Tetor 2020

E fejuara e gazetarit saudit të masakruar, Jamal Khashoggi ka ngritur padi kundër princit të kurorës së Arabisë Saudite, duke e akuzuar për urdhër-dhënie të vrasjes.

Hatice Cengiz dhe grupi i të drejtave të njeriut që Khashoggi e formoi para vdekjes së tij janë duke kërkuar nga Mohammed bin Salman dhe më shumë se 20 personave të tjerë për dëme të paspecifikuara, transmeton portali arbresh.info

Khashoggi u vra nga një ekip agjentësh sauditë gjatë një vizite në konsullatën e mbretërisë në Stamboll, Turqi, në 2018.

Princi i kurorës ka mohuar të ketë urdhëruar vrasjen.

Khashoggi ishte një kritik i shquar i qeverisë Saudite dhe kishte jetuar në mërgim të vetë-imponuar në SHBA, duke shkruar shpesh për Washington Post.

Në një proces gjyqësor civil të ngritur në Uashington DC të Martën, shtetasja turke zonja Cengiz pretendon për dëmtime personale dhe humbje financiare për vdekjen e Khashoggi.

Grupi i të drejtave të njeriut të Khashoggi, Demokracia për Botën Arabe Tani (Agimi), thotë se operacionet e tij ishin penguar.

Procesi gjyqësor pretendon se Khashoggi u vra “në përputhje me një direktivë të të pandehurit Mohammed bin Salman”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale