Duterte urdhëron ushtarët të qëllojnë gratë rebele në vaginë

01:33 | 13 Shkurt 2018

Presidenti i Filipineve ka bërë një vërejtje të ashpër duke iu drejtuar një grupi të ish-rebelëve komunistë.

Kreu filipinas Rodrigo Duterte u tha ushtarëve të vendit të qëllonin rebelet femra në vaginën e tyre, duke shkaktuar kështu kritika të ashpra mes lëvizjeve feminist dhe organizatave të të drejtave të njeriut, transmeton portali arbresh.info

“Ushtarët kanë një urdhër të ri. Ata nuk do t’iu vrasin, por do t’ju qëllojnë në vaginë”, tha ai gjatë fjalimit në Quezon.

“Nëse jo mbetet pa vaginë, atëherë është e padobishme”, tha ai.

Sipas tij, ushtarët duhet të veprojnë në këtë mënyrë për të kundërshtuar kërcënimin e opozitës femërore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale