Deputetët anti-Evropë e kthejnë shpinën gjatë himnit në seancën hapëse

18:45 | 2 Korrik 2019

Për shumë persona marrja e një ulëse në një parlament demokratik si një përfaqësues i zgjedhur i popullit është një moment për tu ndjerë krenar, të vetëdijshëm për nderin dhe privilegjin që ju është dhënë nga zgjedhësit tuaj.

Për të tjerët, megjithatë, është një moment për të bërë një protestë simbolike kundër ekzistencës së dhomës ku janë zgjedhur, transmeton portali arbresh.info.

Për populistët britanikë të krahut të djathtë Nigel Farage dhe grupi i tij i deputetëve të Partisë Brexit, hapja e së martës e Parlamentit Evropian ra shumë në kategorinë e fundit.

Një grup që nuk e humb mundësinë për të dalë në kryetituj, 29 përfaqësuesit e kthyen shpinën në dhomën parlamentare kur himni evropian, Ode për Lumturinë nga Beethoven, po luhej nga pesë muzikantë të ri, ndërsa parlamentarët e tjerë qëndronin në heshtje dinjitoze.

Jashtë parlamentit, të paktën 4,000 demonstrues tundnin flamurin katalanas. Midis tyre ishte Carles Puigdemont, ish-kreu i qeverisë rajonale katalane që jeton në Belgjikë për t’i shpëtuar një urdhër arresti spanjoll pas kryerjes së një ndarjeje në tentativë në vitin 2017.

Separatistët po protestonin në mbështetje të tre eurodeputetëve katalanas, të cilët janë bllokuar nga Madridi për të marrë vendet e tyre.

Parlamenti prej 751 ulësesh është më i fragmentuar se kurrë, duke pasqyruar thellësinë e ndarjeve politike dhe sociale të ndjerë në të gjithë Evropën, pas një votimi në maj që pati përfitime të forta nga liberalët dhe të gjelbrit, si dhe të djathtët ekstremë dhe euroskeptikët./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara