Danimarka do të ndërtojë ‘ishullin e parë të energjisë’ në Detin e Veriut

00:33 | 5 Shkurt 2021

Një projekti për të ndërtuar një ishull gjigand që siguron energji të mjaftueshme për tre milion familje është dhënë drita jeshile nga politikanët e Danimarkës.

Ishulli i parë energjetik në botë do të jetë i madh sa 18 fusha futbolli (120,000 sq m), shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Ai do të shërbejë si një qendër për 200 turbina gjigande me erë në det të hapur.

I ndodhur 80 km (50 milje) larg detit, ishulli artificial do të jetë të paktën gjysmë në pronësi të shtetit por pjesërisht nga sektori privat.

Ky është projekti më i madh i ndërtimit në historinë daneze, që kushton rreth 28 miliardë euro.

Ai nuk do të furnizojë me energji elektrike vetëm danezët por edhe rrjetet e tjera të energjisë elektrike të vendeve fqinje.

Sipas Aktit të Klimës të Danimarkës, vendi është zotuar për një reduktim ambicioz 70% të emetimeve të gazrave serrë në 1990 deri në 2030, dhe për t’u bërë neutral i CO2 deri në 2050. Dhjetorin e kaluar ai njoftoi se po i jep fund të gjitha kërkimeve të reja të naftës dhe gazit në Detin e Veriut./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara