Google ADS

COVID-19, Kina dhuron 2 milion maska dhe 50 mijë tampone testimi për Evropën

16:54 | 18 Mars 2020
Arditë Shkodra

Kina do të dhurojë për Evropën 2 milionë maska kirurgjikale, 200 mijë maska ma valvula si dhe 50 mijë tampone për të bërë testimin ndaj COVID-19.

Ishte Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen që e bëri të ditur një lajm të tillë.

Nëpërmjet një videomesazhi në Tëitter, ajo shprehet se ka biseduar me kryeministrin kinez, Li Keqiang i cili ka garantuar pajisjen me maska.

Gjithashtu ajo shkruan se më herët BE ka ndihmuar Kinën me pajime të tilla.

Shpërndaje në rrjete sociale