Chris Hipkins do të zëvendësojë Jacinda Ardern si kryeministër i Zelandës së Re

08:35 | 21 Janar 2023

Deputeti laburist i Zelandës së Re, Chris Hipkins, do të vendoset në krye të qeverisë së Zelandës së Re në vend të Jacinda Ardern.

Ai u zgjodh për herë të parë në parlament në vitin 2008 dhe u emërua ministër për Covid-19 në nëntor 2020.

Në njoftimin tronditës të zonjës Ardern të enjten, ajo tha se nuk kishte “mjaftueshëm fuqi” për të udhëhequr.

Se sa kohë do të jetë Hipkins në detyrë është e pasigurt pasi Zelanda e Re mban zgjedhjet e përgjithshme i zhvillon në tetor.

Hipkins, 44 vjeç, aktualisht është ministër i policisë, arsimit dhe shërbimit publik.

Nëse ai merr atë mbështetje, zonja Ardern do t’i paraqesë zyrtarisht dorëheqjen e saj guvernatorit të përgjithshëm, ndërsa më pas do të vendoset si kryeministër.

Shpërndaje në rrjete sociale