Çekia dëbon 18 diplomatë rusë

08:03 | 18 Prill 2021

Qeveria çeke njoftoi të shtunën se ka vendosur dëbimin e 18 diplomatëve rusë të identifikuar nga inteligjenca lokale si agjentë sekretë të shërbimeve ruse SVR dhe GRU, të cilët dyshohet të jenë të përfshirë në një shpërthim të vitit 2014.

Policia çeke gjithashtu tha më vonë se po kërkonte dy rusë në lidhje me shpërthimin, i cili vrau dy persona.

“Tetëmbëdhjetë punonjës të ambasadës ruse duhet të largohen nga republika jonë brenda 48 orësh,” u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm Jan Hamacek.

Kryeministri Andrej Babis tha se autoritetet çeke kishin “prova të qarta” që lidhin oficerët e GRU nga njësia 29155 me shpërthimin në një depo ushtarake municionesh pranë fshatit lindor çek Vrbetice.

Ai shtoi se e kishte marrë informacionin të premten, pa shpjeguar pse hetimi kishte zgjatur kaq shumë.

“Shpërthimi çoi në një dëm të madh material dhe përbënte një kërcënim serioz për jetën e shumë njerëzve vendas, por mbi të gjitha vrau dy shtetas,” tha Babis.

Shpërthimi ndodhi më 16 tetor 2014 në një depo me 58 ton municion. Ajo u pasua muaj më vonë nga një shpërthim tjetër i madh në një depo aty pranë me 98 ton municion.

– Petrov dhe Boshirov –

Skuadra çeke e krimit të organizuar (NCOZ) tha se po kërkonte dy burra që përdorin pasaporta ruse në lidhje me shpërthimet.

Pasaportat mbajnë emrat e Alexander Petrov, i lindur në 1979 dhe Ruslan Boshirov, i lindur në 1978, dhe mbajtësit e tyre gjithashtu kërkohen në Britani në lidhje me helmimin e Skripal në Salisbury.

Rusia mohoi përfshirjen në helmim por rreth 300 diplomatë u dërguan në shtëpi në dëbimet e mëpasshme.

“Të dy burrat ishin të pranishëm në territorin Çek në … Tetor 2014” kur ndodhi shpërthimi në Vrbetice, tha NCOZ, duke shtuar se të dy burrat përdorën gjithashtu identitetet Taxhik dhe Moldav.

Babis tha që dëbimi i 18 diplomatëve kishte mbështetjen e plotë të Presidentit Milos Zeman, një i majtë veteran që ka nxitur lidhjet e ngushta me Moskën dhe Pekinin.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara