Burgoset me pesë vite burg sepse përhapi koronavirusin

08:54 | 11 Shtator 2021

Një burrë nga Vietnami është dënuar me pesë vite burg për shkeljen e rregullave të koronavirusit dhe përhapjes së infeksionit.

Një gjykatë e shpalli Le Van Tri fajtor për “transmetimin e sëmundjeve infektive të rrezikshme” te tetë persona, njëri prej të cilëve përfundimisht vdiq, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Deri kohët e fundit Vietnami kishte qenë kryesisht i suksesshëm në mbajtjen e Covid jashtë me kufizime të rrepta, megjithatë nga qershori infeksionet janë rritur me shpërthimin e variantit ngjitës Delta.

Varianti “Mu” i koronavirusit është shfaqur vetëm në Greqi

Vendi ka parë më shumë se 530,000 raste me më shumë se 13,300 vdekje, shumë prej të cilave kanë ndodhur muajt e fundit.

Në fillim të korrikut, Tri, 28 vjeç, thuhet se kishte udhëtuar me motor nga qyteti Ho Chi Minh në provincën e tij të lindjes Ca Mau në jug të vendit.

Në Ca Mau, Tri u zbulua se kishte gënjyer në një formular deklarate shëndetësore i cili pyeste për historinë e tij të fundit të udhëtimit, dhe gjithashtu nuk kishte respektuar rregullat e izolimit.

Autoritetet lokale në atë kohë e kishin bërë të detyrueshme që kushdo që udhëtonte nga provincat e tjera në Ca Mau duhej të izolohej menjëherë për 21 ditë.

Ai u dënua me burg dhe u gjobit me 880 dollarë për mosrespektim të rregullave./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara