Britania n’hall nga alkoholi, ngacmohen seksualisht edhe policet në detyrë

19:44 | 6 Dhjetor 2016

Një raport i ri parlamentar ka shfaqur një problem të madh me të cilin është duke u përballur Britania.

Sipas raportit alkoholi mbetet një ndër problemet kryesore në shoqëri, ndërsa është hedhur dritë mbi rastet e oficereve të policisë që janë ngacmuar seksualisht nga të dehurit edhe përderisa ato ishin në detyrë, transmeton arbresh.info.

Në një zonë janë raportuar se 86% e policive në detyrë janë sulmuar nga persona nën ndikimin e alkoholit.

“Sjellja e personave nën ndikimin e alkoholit sjell kriminalitet, zjarr-vënie dhe aksidente. Por sjellja e tyre bëhet edhe më e padurueshme kur sulmojnë shërbimet tona emergjente,” ka thënë deputetja Fiona Bruce.

“Por nga kjo nuk janë duke vuajtur vetëm personeli i emergjencës. Në raport thuhet se kjo ndikon edhe te taksapaguesit  që paguajn faturën njerëzit e pafajshëm që humbin jetën nëpër aksidente për shkak të alkoholit,” shtoi ajo.

Krimi nën ndikimin e alkoholit besohet se ju kushton rreth 14 miliardë dollarë në vit taksapaguesve në Britani. /Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara