Bombardimet ruse, humbin jetën 2 civilë në Luhansk

15:37 | 23 Prill 2022

Të paktën 2 civilë kanë humbur jetën dhe 2 të tjerë janë plagosur në sulmet me bombardime në rajonin e Luhansk në Ukrainën lindore, ndërsa forcat ruse vazhdojnë të futen në lindjen industriale të vendit, shkruan skynews.

Guvernatori i rajonit lindor të Ukrainës Luhansk ka thënë se dy civilë janë vrarë dhe 2 tjerë janë plagosur në qytetin e Zolote. Forcat ruse kanë intensifikuar sulmet e tyre në Ukrainën lindore dhe po synojnë të marrin nën kontroll zonat e kontrolluara nga forcat ukrainase.

Gjithashtu 3 civilë kanë humbur jetën dhe 7 të tjerë janë plagosur në sulmet me bombardime në rajonin Donetsk. Ndërkohë sipas autoriteteve lokale, forcat ruse kanë goditur me raketa Odesën.

Odesa, në Ukrainën jugore, ka qenë një nga zonat më të qeta për sa i përket bombardimeve ruse por qyteti është përgatitur prej javësh për një sulm rus.

/abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale