Bomba e Luftës së Dytë Botërore detyron evakuimin masiv në Fano

16:51 | 14 Mars 2018

Rreth 23 mijë persona janë evakuuar në një qytet në Italinë qendrore, pasi është gjetur një bombë e pashpërthyer nga Lufta e Dytë Botërore gjatë një punë të gërmuesve.

Zyrtarë në Fano kanë thënë se bomba e bërë nga britanikët mund të shpërthejë, pasi që është aktivizuar aksidentalisht, transmeton portali arbresh.info

Pacientët janë hequr nga një spital dhe shërbimet e trenit janë pezulluar para se ushtria dhe ekspertët të hiqnin mjetin dhe ta gjuanin në deti.

Shkollat u urdhëruan të mbesin të mbyllura deri nesër.

Bomba e gjatë prej 1.1m, e cila peshonte 225kg u gjet në bregdetin e Fano-s gjatë ndërtimit të një kullimi./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara