BMW humb pothuajse 800 milionë dollarë për shkak të pandemisë

12:27 | 5 Gusht 2020

BMW pritet të fitojë këtë vit përkundër humbjes së mbi 666 milionë eurove në tremujorin e dytë, pas rënies së shitjes nga izolimi i koronavirusit.

Prodhuesi gjerman i BMW, Minis dhe Rolls-Royces, tha që dërgesat kishin filluar të rikuperoheshin, përfshirë në Kinë, por rikthimi nuk do të ishte i mjaftueshëm për të kompensuar mungesën e shitjeve të humbura në pandemi, transmeton portali arbresh.info.

Aksionet në BMW ranë 3% pas rezultateve me disa analistë duke thënë se ata nuk kishin pritur një humbje kaq të madhe në fitime para interesit dhe taksave (EBIT).

BMW gjithashtu tha që perspektiva e saj nuk ndikon në ndikimin e mundshëm të një valë të dytë të infeksioneve COVID-19, as perspektivën e një recesioni më të qëndrueshëm ose më të thellë në tregjet e tij kryesore.

Pandemia ka goditur Fiat Chrysler (FCHA.MI), Ford (F.N) dhe Daimler (DAIGn.DE) veçanërisht të vështirë në kohën kur industria tradicionale e automjeteve është duke rritur shpenzimet për teknologjitë me emetim të ulët përpara rregullave të rrepta evropiane kundër ndotjes.

Marzhi i EBIT i BMW për veturat u ul në minus 10.4% nga 6.5% në tremujorin e dytë të vitit të kaluar, kur fitimi operativ erdhi në 2.2 miliardë euro. Ajo dorëzoi 485.464 vetura në tremujorin e dytë, duke rënë 25% nga një vit më parë.

Në të kundërt, pionieri i automjeteve elektrike Tesla (TSLA.O) pa se marzhi i tij bruto i automobilave të zgjerohej në 25.4% në tremujorin e dytë, nga 18.9% një vit më parë, pavarësisht një rënie prej 5% të dërgesave./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara