Google ADS

Bie Qeveria e Rumanisë

16:00 | 5 Shkurt 2020
Arbresh.info

Parlamenti rumun nuk ka deklaruar besim në qeverinë e pakicës qendrore të kryeministrit Ludovik Orban.

261 deputetë votuan për rrëzimin e qeverisë Orban dhe 233 vota u kërkuan për të miratuar projektligjin.

Vota për mosbesim në qeveri u propozua nga Partia Social Demokratike e majtë e opozitës, e cila po përpiqet të rimarrë pushtetin pasi humbi atë tetorin e kaluar.

Partia kritikoi Orban për përpjekjen për të ndryshuar ligjet zgjedhore përpara zgjedhjeve lokale të planifikuara për qershor.

Propozimi i Partisë Socialdemokrate u mbështet nga partia e pakicës hungareze të UDMR-së, por votimi ishte i pasigurt pasi ata kishin marrë disa vota për të rrëzuar qeverinë.

Përfaqësuesit e socialdemokratëve thanë dje se do të përpiqen të bindin deputetët nga partitë e tjera që të bashkohen me ta.

Analistët politikë në Rumani besojnë se Orban ka një shans të lartë për të formuar një qeveri koalicioni pas zgjedhjeve parlamentare të planifikuara për në fund të vitit dhe për të rivendosur besimin e investitorëve të tronditur pas viteve të paqëndrueshmërisë politike.

Sipas sondazheve të fundit, Partia Liberale e Orban ka dyfishuar mbështetjen e votuesve në rreth 47 për qind që nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2016, ndërsa mbështetja për Partinë Socialdemokrate u përgjysmua në 20 për qind në të njëjtën periudhë.

 

Shpërndaje në rrjete sociale