BE fillon veprimet ligjore kundër Maltës dhe Qipros rreth “pasaportave të arta”

19:30 | 20 Tetor 2020

Brukseli edhe zyrtarisht ka nisur veprime ligjore kundër Qipros dhe Maltës për skemat e tyre të “pasaportave të arta”.

Skemat parashihnin dhënien e shtetësisë dhe me këtë lirinë e lëvizjes në bllokun 24 anëtarësh në këmbim të parave apo investimeve, transmeton portali arbresh.info

Kjo gjë është konsideruar shkelje e ligjeve të BE-së dhe thuhet se minon integritetin e statusit të shtetësisë së BE-së.

Programi lejoi jo-evropianët të marrin një pasaportë qipriote për një minimum prej 2.15 milion € duke investuar 2 milion € në pasuri të paluajtshme dhe duke dhuruar 75,000 € në fondin e qeverisë për kërkimin dhe zhvillimin, dhe 75,000 € për organizatën e zhvillimit të tokës në vend.

Maltës dhe Qipros u është dhënë dy muaj kohë për t’iu përgjigjur letrave nga Komisioni Evropian, duke njoftuar ata se procedurat e shkeljes ishin nisur.

Qipro thotë se do të përfundojë programin e saj të pasaportave në 1 nëntor. Por komisioni thotë se Nikozia synon të vazhdojë përpunimin e aplikimeve në pritje.

Vitin e kaluar, BE paralajmëroi se skema të tilla pasaportash mund të ndihmojnë grupet e krimit të organizuar të depërtojnë në bllok dhe ngritën rrezikun e pastrimit të parave, korrupsionit dhe evazionit fiskal.

Paralajmërimi u përmbajt në një raport të Komisionit të BE mbi industrinë shumë-miliardë euro të të ashtuquajturës “migrim investimesh”.

Programet e “Pasaportës së Artë” morën fërkim në BE pas përplasjes ekonomike dhe financiare në 2008. Portugalia ishte një nga vendet e para që përdori të ashtuquajturat viza të arta duke filluar në 2012, e ndjekur nga Qipro, Malta dhe Bullgaria./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara