Google ADS

Avancim historik i AfD, ekstremistët e djathtë hyjnë në Bundestag

20:15 | 24 Shtator 2017
Trina Galanxhi

Partia e djathtë nacionaliste AfD regjistroi sot një avancim historik për një lëvizje të tillë në zgjedhjet gjermane duke thyer një tabu në vend, pas një fushate me retorikë të radikalizuar.

Duke përdorur gërmat e pagëzimit katër vjet më parë, kjo lëvizje anti-islam dhe anti-migrantëve mori 13-13,5 për qind t ëvotave”, sipas sondazheve të realizuara pas votimit dhe do të dërgojë 86-89 deputetë në Bundestag.

“Ne do të ndryshojmë këtë vend”, theksoi kryesuesi i listës, Alexander Gauland, disa minuta pas publikimit të sondazheve të para nga televizionet publike duke premtuar se do të kundërshtonte hapur Angela Merkel.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme