Austria ul përfitimet për emigrantët, gjermanishtja një nga kushtet

01:10 | 29 Maj 2018

Qeveria e Austrisë ka zbuluar planet e saj për të ulur pagesat e përfitimeve për emigrantët, përfshirë refugjatët, në një masë që synon të pengojë të sapoardhurit.

Pagesa kryesore e përfitimit do të mbulohet me 563 euro në muaj, duke u rritur në përputhje me shumën që austriakët marrin – 863 € – nëse ata kalojnë një test të gjuhës gjermane.

Emigrantët gjithashtu do të ndalohet të kërkojë përfitime të tilla për pesë vjet. Kancelari konservator Sebastian Kurz, në qeveri me të djathtën ekstreme, ka premtuar një vijë të vështirë për imigracionin.

Kurz bëri fushatë në zgjedhjet parlamentare të vitit të kaluar me zotimet për të mbuluar përfitimet për refugjatët dhe për të mbyllur rrugët e emigrantëve në Europë.

“Rregulli themelor që ne do të prezantojmë është se gjermanishtja do të bëhet çelësi për të hyrë”, tha Kurz në një konferencë shtypi të hënën.

“Kjo do të thotë se kushdo që ka aftësi të pamjaftueshme gjuhësore nuk do të jetë në gjendje të kërkojë përfitimin minimal të plotë”, shtoi ai.

Megjithatë, njoftimi i së hënës vendos Austrinë në konflikt me pjesën tjetër të Bashkimit Evropian, sepse rregullat e BE-së për lirinë e themelimit kërkojnë që të gjithë qytetarët e shteteve anëtare të trajtohen në mënyrë të barabartë.

Qeveria e koalicionit të Austrisë midis Partisë Popullore konservatore dhe Partisë së Lirisë së ekstremit të djathtë u miratua në dhjetor pasi zgjedhjet më 15 tetor nuk arritën të japin rezultat përfundimtar. Fushatat zgjedhore të partive u dominuan nga kriza e migrimit në Evropë, diçka që Partia e Lirisë anti-imigracionale ka bërë gjatë fushatës.

Në vitin 2015, në kulmin e krizës së emigrantëve në Evropë, më shumë se 90,000 njerëz kërkuan azil në Austri, shifër që përbën më shumë se 1% të popullsisë së vendit. Fillimisht refugjatët u mirëpritën, por gjendja shpirtërore në vend ndryshoi shpejt.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara