Google ADS

Athina mbyll Akropolin dhe shkollat ​​për shkak të valës së të nxehtit, temperaturat deri në 43 gradë

20:01 | 12 Qershor 2024
E.H

Greqia ka mbyllur pikat e nxehta turistike dhe shkollat ​​në të gjithë Athinën si vala e parë e të nxehtit të verës.

Temperaturat u rritën deri në 43 gradë Celsius të mërkurën dhe të enjten në pjesë të vendit mesdhetar, shkruan SkyNews, transmeton Arbresh.info.

Meteorologët thonë se temperaturat e larta janë shkaktuar nga erërat jugore që sjellin ajër të nxehtë dhe pluhur nga Afrika e Veriut.

Si rezultat, Akropoli, vendi arkeologjik i cili pa katër milionë vizitorë vitin e kaluar, u mbyll mes orës 9 të mëngjesit dhe 2 pasdite (GMT) të mërkurën për shkak të temperaturave kërcënuese për jetën.

Vala e të nxehtit shënon më të fundit në një seri ngjarjesh rekord të motit për Greqinë – një nga vendet më të ndikuara nga klima në Evropë.

Shpërndaje në rrjete sociale