Google ADS

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, liderët botërorë mblidhen sot në Nju Jork

10:10 | 19 Shtator 2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të mbajë sot një fjalim për herë të parë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke marrë të gjithë vëmendjen për veten, në një botë të ndarë dhe të tronditur nga një sërë krizash, kryesisht nga pushtimi rus në vendin e tij.

Një vit më parë Zelenskyt iu dha një leje e jashtëzakonshme për t’iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme me video. Ai këtë vit do të jetë i pranishëm, ndërsa nesër, të mërkurën, do të marrë pjesë në një mbledhje të posaçme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së para se të niset për në Uashington, ku të enjten do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë.

“Për ne është shumë e rëndësishme që partnerët tanë të dëgjojnë fjalën tonë, të gjitha mesazhet tona”, tha Zelensky ditën e djeshme nga një spital në Nju Jork, ku shkoi për të takuar ushtarët ukrainas të plagosur në front.

“Ukraina do të paraqesë një propozim konkret për vendet anëtare të OKB-së se si të forcojnë parimin e integritetit territorial dhe të përmirësojnë aftësinë e OKB-së për të parandaluar dhe ndaluar një sulm,” tha ai.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, shumica e vendeve kanë miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së shumë rezoluta që mbështesin Kievin dhe mbrojnë integritetin territorial të Ukrainës.

Por pas një viti e gjysmë lufte dhe përballë efekteve të saj në komunitetin botëror, kryesisht në çështjen e sigurisë ushqimore, disa vende po kërkojnë një zgjidhje diplomatike.

“Unë e di se për disa liderë është e rëndësishme të gjendet një zgjidhje paqësore,” tha presidenti i Këshillit Europian Charles Michel. Por “që kjo paqe të jetë e qëndrueshme, ata duhet të respektojnë parimet” e OKB-së, shtoi ai.

Në këtë kuadër, fjalimi i presidentit brazilian Luiz Inacio Lula da Silva është i pritur gjatë.

Ndryshe nga shumë fuqi perëndimore, Brazili kurrë nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë ose nuk ka rënë dakord të ofrojë armë dhe pajisje për Kievin. Ai po përpiqet të veprojë si ndërmjetës, si Kina dhe Indonezia.

Sipas traditës, Lula do të jetë kreu i parë i shtetit që do t’i drejtohet Asamblesë së Përgjithshme. Ata do të pasohen nga presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili po përpiqet të ringjallë marrëveshjen për eksportin e grurit ukrainas përmes Detit të Zi.

“Fjalimi i Biden në OKB vjen në një kohë tranzicioni për sistemin ndërkombëtar,” tha Michael Hanna i Grupit Ndërkombëtar të Krizave.

“Shumë anëtarë të OKB-së kanë kritikuar hendekun e madh midis premtimeve të SHBA për të marrë ndihmën e SHBA për të trajtuar sfida të tilla si përshtatja ndaj ndryshimeve klimatike dhe mjetet e kufizuara që SHBA investon,” shtoi ai.

Vendet në zhvillim gjithashtu i kujtuan dje pjesës tjetër të botës përkushtimin e tyre për të përmirësuar jetësën deri në vitin 2023, duke këmbëngulur mbi të gjitha në nevojën për të ndryshuar arkitekturën ekonomike globale.

Një kërkesë e përsëritur vazhdimisht nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, i cili është i shqetësuar për një botë gjithnjë e më të ndarë.

“Sot shohim përçarje të reja që hapen në botë. Imperializmi po tregon fytyrën e tij të shëmtuar”, tha kancelari gjerman Olaf Scholz, duke bërë një thirrje urgjente për bashkëpunim ndërkombëtar.

Përveç SHBA-së, asnjë anëtar tjetër i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të OKB-së (Franca, Britania, Kina, Rusia) nuk do të përfaqësohet në nivelin e presidentit apo kryeministrit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së./abcnews.al

Të ngjashme