Arrihet marrëveshja prej 850 milion dollarësh e kompensimit të viktimave të abuzimit seksual në SHBA

12:21 | 2 Korrik 2021

Boy Scout of America (BSA) ka arritur një zgjidhje prej 850 milionë dollarësh me rreth 60 mijë njerëz lidhur me pretendimet e abuzimit seksual.

Avokatët thonë se do të jetë zgjidhja më e madhe e abuzimit seksual në historinë e SHBA, shkruan bbc transmeton arbresh.info

BSA u ka kërkuar falje viktimave dhe ka kërkuar vitin e kaluar falimentim, duke thënë se do të krijojë një besim kompensimi për viktimat e abuzimit seksual.

Në vitin 2012, gazeta Los Angeles Times zbuloi rreth 5,000 dosje që detajonin akuzat kundër BSA-s dhe drejtuesve të trupave të cilët ishin konsideruar “vullnetarë të pazgjidhshëm”.

Marrëveshja duhet të miratohet nga një gjyqtar, por mund të përballet me kundërshtim nga siguruesit të cilët do të duhet të paguajnë miliona dollarë.

Sipas një marrëveshje tjetër, që pritet të paraqitet të premten, këshillat lokalë të BSA-s pritet të kontribuojnë 600 milionë dollarë drejt fondit të zgjidhjes.

Një grusht sigurimesh për BSA – të cilët do të ishin përgjegjës për pagesa – gjithashtu kanë akuzuar organizatën për përjashtimin e tyre nga negociatat, duke thënë se ata u dhanë avokatëve të viktimave shumë ndikim në zgjidhjen përfundimtare. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara