Google ADS

Arrestohet “magjistarja” që i bënte gratë të dukeshin si shtatzëna

22:57 | 17 Janar 2018
Trina Galanxhi

Policia në Guinea ka arrstuar një person, i cili shtyri qindra që të besonin se ishin shtatzënë.

N’na Fanta Camara u dha grave një përzierje gjethesh, bimësh dhe ilaqe tjera që fryenin barkun dhe që të bënin ato të dukeshin sikur të ishin shtatzëna, shkruan “BBC”, transmeton portali arbresh.info

Për shërbimet e saj pacientet paguanin 33 dollarë, ku paga mesatare mujore është 48 dollarë.

Policia beson se gruaja që abuzoi me gratë, ka arritur të bëjë mijëra dollarë në muaj, megjithëse ajo ka deklaruar se po përpiqej të ndihmonte viktimat.

Të martën, më shumë se 200 gra protested jashtë stacionit të policisë në kryeqytetin e Guinean të Conakry ku u mbajt Camara.

Mbi 700 gra besohet se janë prekur nga “kurimi” i Camarës.

Në vitin 2006, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se 80% e afrikanëve përdorin trajtime mjekësore tradicionale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale