Arrestohet bosi i kokainës, iu shmang policisë për 30 vjet

00:25 | 3 Korrik 2017

Një bos i kartelit të drogës i cili ka përdorur kirurgji plastike për t’iu shmangur policisë për 30 vjet, është arrestuar në Brazil.

Luiz Carlos da Rocha, i quajtur Koka e Bardhë, është në paraburgim të Policisë Federale braziliane, duke u akuzuar se është pjesë e një operacioni të trafikimit të drogës që përfshin depot e xhunglës dhe një flotë aeroplanësh, transmeton portali arbresh.info.

Sipas policisë, Da Rocha u arrestua të premten si pjesë e Operacionit Spectrum, një përpjekje e policisë për të ndaluar trafikimin e drogës që deri tani ka pasur konfiskime me vlerë prej 10 milionë dollarë automjete luksoze, avionë dhe prona.

Da Rocha ka një listë të gjatë të drogës, pastrimit të parave dhe dënimeve për armë që mund ta shohin atë të shërbejë deri në 50 vjet burg, thonë hetuesit.

Ai thuhet se ka jetuar nën pseudonimin Vitor Luiz de Moraes dhe gjatë viteve i është nënshtruar një operacioni plastik për të fshehur identitetin e tij të vërtetë.

Da Rocha dyshohet të jetë një lojtar i madh në një bandë të dhunshme që shpërndan kokainë në të gjithë Amerikën e Jugut, si dhe në SHBA dhe Evropë. Grupi vlerësohet të ketë qenë në gjendje të kryejë çdo muaj furnizime të fshehta pesë ton të kokainës në Sao Paulo dhe Rio de Janeiro./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara