Ankaraja nuk do të presë ‘lejen’ e SHBA-së për ofensivën e re në Siri

00:12 | 30 Maj 2022

Turqia nuk do të presë “lejen” e SHBA-së për të nisur një ofensivë të re në Siri, ka deklaruar Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

“Nuk mund të luftohet terrorizmi duke pritur lejen e kujtdo qoftë”, u tha Erdogan një grupi gazetarësh pas kthimit nga një vizitë në Azerbajxhan, shkruan AFP, transmeton portal arbresh.info

“Çfarë do të bëjmë nëse Shtetet e Bashkuara nuk bëjnë pjesën e tyre në luftën kundër terrorizmit? Do ia dalim vetë”, tha ai.

Fjalimi i Erdoganit për një ofensivë vjen ndërsa ai kërcënon të bllokojë anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë, të cilat kanë kërkuar t’i bashkohen aleancës perëndimore pas pushtimit rus në Ukrainë.

Erdogan pretendon se të dy vendet nordike u japin mbështetje militantëve të PKK-së.

Erdogan ka deklaruar se Turqia së shpejti do të nisë një operacion të ri ushtarak në veri të Sirisë për të krijuar një “zonë sigurie” 30 kilometra (19 milje) përgjatë kufirit.

Shtetet e Bashkuara të martën paralajmëruan Turqinë kundër nisjes së një operacioni të ri, duke thënë se aleati i shqetësuar i NATO-s do të rrezikonte trupat e SHBA-së.

Turqia ka nisur tre ofensiva në Siri që nga viti 2016, të cilat kishin për qëllim shtypjen e luftëtarëve kurdë sirianë që ndihmuan fushatën e udhëhequr nga SHBA kundër Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit (ISIL). Ankaraja pretendon se këta luftëtarë janë aleatë me PKK.

PKK, e përfshirë në listën e zezë si një organizatë terroriste nga Ankaraja dhe aleatët e saj perëndimorë, ka zhvilluar një luftë kundër shtetit turk që nga viti 1984./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale