PDK: Dje ishte një ditë turpi për Kosovën, Gërvalla përqafoi narracionin serb dhe rus

13:30 | 14 Prill 2021

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu – Kodra ka mbajtur sot konferencë për media ku ka kritikuar qasjen e Qeverisë Kurti dhe presidentes për të mohuar historinë më të re të Kosovës, trashëgiminë politike dhe vlerat kombëtare.

Deliu – Kodra ka theksuar se ky pushtet i ri udhëhequr nga Vetëvendosje, i cili po mendon që gjithçka në Kosovë fillon me ta, ka hequr dorë nga politika e jashtme e Kosovës, e ka suspenduar atë, duke e shndërruar në politikë të brendshme dhe në mekanizëm të thashethemeve.

“Ministrja e Jashtme e Kosovës, e verbuar nga inatet politike nuk tha asnjë fjalë për njohjen e Kosovës nga Izraeli. Këshilli i Sigurimit është terren për afirmim të shtetësisë së Kosovës dhe jo përkrahje të narracionit rus dhe serb për Kosovën. Pa ia kërkuar askush, Donika Gërvalla-Schwarz foli zi e terr në sytë e botës së si Kosova është e pushtuar nga krimi dhe korrupsioni”, ka thënë ajo.

Ajo duke thënë se fjalimi i djeshëm i Gërvallës shënoi një ditë turpi për Kosovën, që fatkeqësisht u orkestrua nga Qeveria e saj në Prishtinë, ka theksuar se çdo e arritur e Kosovës në politikën e jashtme është meritë e miqve ndërkombëtarë me në krye Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Nëse ata përpiqen t’i mohojnë të arriturat e PDK-së në shtetndërtimin e Kosovës, të paktën të mos sillen naiv duke mohuar meritat e qytetarëve, miqve ndërkombëtarë dhe përqafojnë pa vetëdije narracionin serb dhe rus në marrëdhëniet ndërkombëtare”, ka përfunduar Deliu-Kodra.

🔴LIVE Fjalimi i plotë i Donika Gërvallës në Këshill të Sigurimit

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara