Twitter teston reagime të stilit emoji

08:53 | 10 Shtator 2021

Twitter dëshiron t’u japë përdoruesve më shumë mënyra për të shprehur ndjenjat e tyre në lidhje me një cicërimë.

Aktualisht, përdoruesit e Twitter klikojnë në një ikonë të zemrës nëse duan të “pëlqejnë” një cicërimë. Të enjten, Twitter tha se po teston Reagimet e Tweet, duke u dhënë përdoruesve mundësinë për të klikuar mbi emoji të tillë si një fytyrë duke qarë, një fytyrë e trishtuar me një lot të vetëm, një fytyrë e menduar, duart që duartrokasin ose një zemër. Kompania po i vë në dispozicion reagimet në Turqi për një kohë të kufizuar, por tha se mund të zgjerojë eksperimentin në vende të tjera. Për të hyrë në reagimet, përdoruesit e Twitter shtypin gjatë mbi ikonën e zemrës në një cicërimë.

Twitter ka eksperimentuar me më shumë veçori pasi përpiqet t’i bëjë njerëzit të përdorin faqen e mediave sociale më shpesh. Rrjetet e tjera sociale si Facebook tashmë u ofrojnë përdoruesve një mënyrë për të reaguar ndaj një postimi që shkon përtej butonit të pëlqimit.

Twitter tha se zgjodhi emoji -t për reagimet e Tweet -it pasi kreu kërkime në lidhje me fjalët dhe emojit më të zakonshëm në cicërimat dhe pyeti njerëzit për emocionet që ndiejnë pasi lexojnë një cicërimë. Emoji -t më të përdorur në cicërimat, tha kompania, janë emoji të qeshura të fytyrës. Përdoruesit e Twitter gjithashtu ndjenin emocione negative si zhgënjim dhe zemërim pasi lexuan cicërima, por kompania tha se nuk po i përfshin ato reagime tani për tani si pjesë e eksperimentit të saj.

“Njerëzit me të cilët folëm u shprehën se ishin të shqetësuar për marrjen e reagimeve negative ndaj disa prej mendimeve të tyre dhe se nëse njerëzit mendonin kështu për Tweets e tyre, ata do të preferonin metoda të tjera të angazhimit që lejonin më shumë kontekst,” tha Twitter./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara