Sondazhet tregojnë se Facebook po humbet besimin, kompania përdor reklama për të kërkuar falje

11:48 | 26 Mars 2018

Sondazhet e opinionit publik, publikuar të dielën në Shtetet e Bashkuara dhe në Gjermani pasi firma zhvilloi reklama në gazetat britanike dhe amerikane duke kërkuar falje për përdoruesit, treguan se shumica e publikut po humbnin besimin lidhur me privatësinë në Facebook.

Më pak se gjysma e amerikanëve besojnë se Facebook do t’u bindet SHBA sipas një sondazhi të Reuters / Ipsos të lëshuar të dielën, ndërsa një sondazh i botuar nga Bild am Sonntag, zbuloi se 60 % e gjermanëve kanë frikë se Facebook dhe rrjetet e tjera sociale po ndikojnë negativisht në demokraci.

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, kërkoi falje për “një shkelje të besimit” nëpërmjet reklamave që u publikuan, duke përfshirë Observer në Britani dhe New York Times, Washington Post dhe Wall Street Journal.

“Ne kemi një përgjegjësi për të mbrojtur informacionin tuaj. Nëse nuk mundemi, nuk e meritojmë, “tha reklama, e cila shfaqte një tekst të thjeshtë në një sfond të bardhë me një logo të vogël në Facebook.

Rrjeti më i madh i mediave sociale në botë po vendoset nën vëzhgimin në rritje të qeverisë në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara dhe po përpiqet të përmirësojë reputacionin e saj mes përdoruesve, reklamuesve, ligjvënësve dhe investitorëve, transmeton PCWorld Albanian.

Kjo ndjek pohimet se konsulenca britanike Cambridge Analytica fitoi në mënyrë të paligjshme aksesin në informacionin e përdoruesve për të ndërtuar profile të votuesve amerikanë, të cilët më vonë u përdorën për të ndihmuar në zgjedhjen e Presidentit të SHBA, Donald Trump në 2016.

Aksionet e Facebook ranë 14% javën e kaluar, ndërsa hashtagu #DeleteFacebook fitoi terren në internet. Sondazhi online i Reuters / Ipsos zbuloi se 41% e amerikanëve besojnë se Facebook do t’i bindet ligjeve që mbrojnë të dhënat e tyre personale, krahasuar me 66% që thonë se besojnë Amazon.com Inc, 62 % që besojnë Google Alphabet Inc, 60%për Microsoft Corp.

Sondazhi u krye nga e mërkura deri të premten dhe kishte 2,237 përgjigje.Kompania tha se sondazhi gjerman i publikuar nga Bild u krye nga Kantar EMNID, një njësi e kompanisë globale e mbajtjes së reklamave WPP.

Në përgjithësi, vetëm 33 % shprehnin se mediat sociale kanë ndikim pozitiv në demokraci, kundrejt 60 % që besonin të kundërtën. Është shumë herët të thuhet nëse mosbesimi do t’i bëjë njerëzit të tërhiqen nga Facebook, tha analistja e eMarketer Debra Williamson në një intervistë.

Konsumatorët e bankave apo të industrive të tjera nuk e lënë domosdoshmërish pas humbjes së besimit, tha ajo. “Është psikologjikisht më e vështirë të lëshohet një platformë si Facebook që është bërë shumë mirë e rrënjosur në jetën e njerëzve”, tha ajo.

Të dhënat që i janë furnizuar Reuters nga firma izraelite SimilarWeb, që mat audiencat online në internet, treguan se përdorimi i Facebook në tregjet e mëdha dhe mbarë botën mbeti i qëndrueshëm gjatë javës së kaluar.

“Përdorimi i desktop, i celularit dhe i aplikacioneve ka mbetur i qëndrueshëm dhe brenda intervalit të pritshëm”, tha Gitit Greenberg, drejtor i SimilarWeb. “Është e rëndësishme të ndash frustrimin nga ndikimet aktuale të prekshme në përdorimin e Facebook”.

Shpërndaje në rrjete sociale