Elon Musk e konfirmon: Në 2022 do të jetë gati aeroporti hapësinor në det

01:18 | 2 Qershor 2021

Elon Musk themeluesi i SpaceX ka konfirmuar planet ambicioze për të ndërtuar një “hapësirë oqeanike” për të lëshuar raketat drejt Marsit.

Musk tha se aeroporti hapësinor i SpaceX, që do të quhet “Deimos”, është duke u ndërtuar dhe do të nisë operacionet në vitin tjetër.

Platforma ka për qëllim të përdoret si një pistë nisjeje dhe uljeje për SpaceX Starship, një anije kozmike që Musk do të dërgojë në Mars./dritare/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara