Google ADS

West Ham fiton Conference League, për të ngritur trofeun e parë pas 43 viteve

23:06 | 7 Qershor 2023

Pak ndodhi në pjesën e parë duke i shtyrë tifozët të vinin në qendër të skenës kur gotat e zbrazëta të birrës u hodhën në fushë dhe u lënduan Cristiano Biraghi i Fiorentinës.

Koka e kapitenit ishte e çarë dhe kishte gjakderdhje të madhe, por ai mbeti i aftë për të luajtur.

Dhe për ta bërë edhe më të mjerueshme pjesën e parë për skuadrën italiane, ata menduan se kishin golin e hapjes kur Luka Jovic e shtyu topin mbi vijën e fundit nga portieri Alphonse Areola, por ai u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje.

Menaxheri Vincenzo Italiano më vonë luajti kumar duke e tërhequr sulmuesin serb për Arthur Cabral.

Është një tjetër paraqitje e dobët për Jovic, i cili humbi disa raste në humbjen në finalen e Kupës së Italisë ndaj Interit.

Pa të dëmtuarit Gianluca Scamacca dhe Michail Antonio që plotësuan zero pasime gjatë 30 minutave fillestare, skuadra e David Moyes gjithashtu duhej të rritej.

Një ndërhyrje e dytë VAR më pas çoi në përparim.

Lëvizja e Jarrod Bowen në kuadrat e pa Biraghi-n të kryente një top me dorë dhe pasi një penallti u hoq fillimisht, Saïd Benrahma u lejua të përparonte dhe goditi shtëpinë për 1-0.

Ai iu bashkua Alan Sealey, Patrick Holland dhe Keith Robson si lojtarët e vetëm të West Ham që shënuan në një finale evropiane.

Megjithatë, epërsia nuk do të zgjaste shumë, pasi La Viola u kthye sa hap e mbyll sytë duke parë se ndeshja shpërtheu në jetë me rreth 20 minuta për të përfunduar.

Disa aftësi të shkëlqyera kontrolli nga afër nga Giacomo Bonaventura e kapën West Hamin duke fjetur dhe ai barazoi me stil për t’i mbajtur gjërat interesante.

Shanset e vërteta për një fitues të vonuar ishin të pakta dhe shumë larg teksa zgjatej koha shtesë.

Kjo ishte derisa, nga askund, Bowen ishte përsëri ndryshimi i lojës.

Anglezi e gjeti veten në një shkëputje, ngriti sytë për një kohë të shkurtër dhe shënoi fituesin në minutën e 90-të.

Ishte goli i tij i pestë në kompeticion dhe i 13-ti në përgjithësi këtë sezon që shkon së bashku me nëntë asistimet e tij.

Rezultati do të thotë që West Ham ngriti trofeun e tyre të parë të madh në 43 vjet dhe kapiteni Declan Rice mund të përulet nga një hero nëse largohet nga klubi këtë verë.

Pritja e Fiorentinës për lavdi ndërkohë vazhdon pasi ka dështuar në dy finale në të njëjtin sezon./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme