Google ADS

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

19:24 | 16 Qershor 2024
D.H

UEFA ka nisur procedurë disiplinore ndaj Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF) për ndeshjen e së shtunës ndaj Italisë.

Organi drejtues i futbollit evropian tha në një deklaratë se procedurat kishin nisur për shkak të ndezjes së fishekzjarreve nga tifozët shqiptarë gjatë ndeshjes së Grupit B, si dhe për “transmetimin e një mesazhi provokues të papërshtatshëm për një ngjarje sportive”, shkruan Reuters.

UEFA nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me mesazhin që pretendohet se është transmetuar.

Shtëpia e madhe e futbollit evropian vendimin pritet t’a bëjë zyrtar në ditët në vijim.

Rreth 50 mijë tifozë shqiptarë ishin në ndeshjen ndaj Italisë, duke dominuar në tribuna.

Shpërndaje në rrjete sociale