Ten Hag: De Gea nuk e ka të garantuar vendin në formacionin fillestar

23:40 | 29 Maj 2023

Trajneri i Manchester United, Erik ten Hag, ka thënë se David de Gea nuk e ka të garantuar se do të jetë portieri startues i klubit sezonin e ardhshëm.

Ka dyshime të mëdha për përshtatshmërinë e De Geas për futbollin e Ten Hag dhe stilin e lojës që holandezi dëshiron të zbatojë.

De Gea nuk shkëlqen në disa atribute që i nevojiten një portieri që luan nën Ten Hag.

Disa nga këto atribute përfshijnë fshirjen, fillimin e lojës, lojën me këmbët e tij, shpërndarjen, marrjen e kryqeve dhe komandimin e kutisë.

Ndonjëherë këtë mandat, mangësitë e De Geas i kanë kushtuar shtrenjtë Unitedit.

Spanjolli ishte fajtor për të tre golat e pësuar pasi United u përjashtua nga Europa League nga Sevilla.

Vetëm disa ditë më vonë, De Gea la një përpjekje të zbutur nga Said Benrahma i West Ham-it, duke e kaluar atë në rrjetë.

Hammers vazhduan të fitojnë të tre pikët.

Në ndeshjen e fundit të sezonit të United kundër Fulhamit të dielën, dështimi i De Geas për të dalë nga linja e tij dhe për të marrë topin rezultoi në një mbrapsht, Harry Maguire, duke e drejtuar topin jashtë. Djajtë e Kuq pranuan nga rutina e goditjes nga këndi që pasoi.

Peoples Person mbuloi një raport që tregonte se De Gea po mbyllet në një marrëveshje të re për të zgjatur qëndrimin e tij në Old Trafford, megjithëse me kushte të reduktuara ndjeshëm.

Pavarësisht kësaj, megjithatë, United ka qenë i lidhur me portierë të tjerë si Diogo Costa, Gregor Kobel, David Raya dhe Jordan Pickford.

Ten Hag u intervistua nga The Times dhe tha fjalën e tij për De Gean dhe nëse 32-vjeçari do të jetë në United sezonin e ardhshëm.

Ten Hag tha: “Nuk është ajo që dua unë, është më shumë ajo që kërkon futbolli i lartë në ditët e sotme [të kesh një portier modern]. Nëse vëzhgoni skuadrat më të mëdha, duhet të jeni të aftë të luani nga prapa, dhe të përdorni portierin tuaj si një plus një në shpinë, përndryshe është shumë e thjeshtë që kundërshtarët t’ju vënë nën presion. Ai [De Gea] duhej të rritej. Në një numër ndeshjesh, ai tregoi përparim.”

Nëse De Gea do të qëndrojë, Ten Hag tha: “Po, por nuk do të them se ai do të jetë gjithmonë numri im 1, sepse në një klub si Man United duhet të ketë konkurrencë në të gjitha pozicionet”.

“Nuk mund ta bësh me 11 lojtarë. Është e pamundur. Ju duhen pozicione të dyfishta.”/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme