Google ADS

Real Madridi rrezikon të mashtrohet sërish nga Mbappe

08:59 | 20 Korrik 2023
Diellza Gashi

Real Madrid ka pasur një afat kalimtar transferimesh shumë të fortë deri më tani, pavarësisht se ka humbur lojtarë të rëndësishëm të ekipit të parë si Karim Benzema dhe Marco Asensio. Fran Garcia, Brahim Diaz, Jude Bellingham, Joselu Mato dhe Arda Guler janë shtuar të gjithë në skuadrën e Carlo Ancelottit dhe përforcime të tjera mund të vijnë.

Benzema ende nuk është zëvendësuar nga Florentino Perez, dhe megjithëse duket e pamundur në këtë fazë, numri nëntë i ri me siguri do të vijë pasi Real Madridi si gjithmonë synon suksesin gjithëpërfshirës sezonin e ardhshëm, përfshirë në La Liga dhe Ligë të Kampionëve.

Ky do të ishte veçanërisht rasti nëse Los Blancos nënshkruajnë me Kylian Mbappe. 24-vjeçari është lidhur shumë me një transferim në kryeqytetin spanjoll prej disa vitesh, por duket se ekziston një besim i vërtetë se ai më në fund do ta bëjë këtë lëvizje së shpejti.Mbappe e refuzoi Real Madridin vitin e kaluar për të nënshkruar një kontratë të re me Paris Saint-Germain. Kjo ishte një marrëveshje dyvjeçare, e cila skadon verën e ardhshme dhe francezi së fundmi ka deklaruar se nuk ka ndërmend ta rinovojë.

Kjo do ta linte të lirë të bashkohej me ndonjë klub verën e ardhshme si lojtar i lirë dhe Real Madridi me siguri do të ishte favorit për të siguruar më në fund nënshkrimin e tij. Megjithatë, duke pasur parasysh që PSG nuk dëshiron ta lërë Mbappen të largohet falas, një lëvizje mund të pritet këtë verë, megjithëse ka të ngjarë të kërkohet një tarifë e madhe transferimi.

Sido që të jetë, një lëvizje te Real Madridi në 12 muajt e ardhshëm duket shumë e mundshme për Mbappen. Megjithatë, një raport i kohëve të fundit ka sugjeruar se PSG mund të jetë në gjendje të bindë Mbappen të nënshkruajë një kontratë të re këtë verë, me kushtin që ai të lejohet të largohet në vitin 2024, por për një tarifë transferimi, dhe jo si lojtar i lirë.

Ndërsa Real Madridi ka të ngjarë të mos ketë asnjë problem për të paguar një tarifë transferimi për Mbappen, kjo situatë sigurisht që do t’i bënte Perezit të ndjejnë ‘deja vu’. PSG mund të vendosë shumë lehtë më pas të mos e shesë verën e ardhshme, gjë që do t’i linte Los Blancos përsëri duarthatë.

Nëse kjo duket si një mundësi, gjëja më e mirë për Real Madridin do të ishte të nënshkruante me Mbappen këtë verë. Ata me siguri do të kenë dyshime se ai do të angazhohet për një lëvizje vitin e ardhshëm, pasi viti 2022 është shumë i freskët në mendjen e tyre.

Mbetet për t’u parë se si Real Madrid i qaset situatës Mbappe gjatë muajve të ardhshëm, por Perez do të jetë absolutisht i dëshpëruar për të marrë më në fund lojtarin e tij. Megjithatë, PSG nuk ka gjasa ta bëjë shumë të lehtë. /Telegrafi/

Të ngjashme