Policia bën 11 arrestime për abuzim racist ndaj lojtarëve të Anglisë

08:26 | 5 Gusht 2021

Policia që heton abuzimin racor në internet të lojtarëve të Anglisë pas finales së Euro 2020 kundër Italisë ka bërë 11 arrestime deri më tani.

Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka ishin viktima të abuzimit pasi humbën penalltitë në humbjen në Wembley muajin e kaluar.

Njësia e Policimit të Futbollit në Mbretërinë e Bashkuar thotë se nga 207 postimet në mediat sociale të identifikuara si kriminale, 123 llogari i përkasin individëve jashtë Mbretërisë së Bashkuar.

Detajet e atyre individëve dhe rasteve janë në proces duke u kaluar në vendet përkatëse për të vepruar mbi to, shkruan SkySports.

Gjithsej 34 llogari janë identifikuar deri më tani si në Mbretërinë e Bashkuar, dhe 11 prej këtyre mbajtësve të llogarive tani janë arrestuar, transmeton arbresh.info.

Shefi i policisë Mark Roberts, drejtuesi i Policisë së Futbollit të Këshillit të Shefave të Policisë Kombëtare, tha: “Ka njerëz atje që besojnë se mund të fshihen pas një profili të mediave sociale dhe të largohen me postimin e komenteve të tilla të neveritshme. Ata duhet të mendojnë përsëri – ne kemi hetues që kërkojnë në mënyrë proaktive komente abuzive në lidhje me ndeshjen dhe, nëse arrijnë një prag penal, ata që i postojnë ata do të arrestohen.”

“Hetimi ynë po vazhdon me ritëm dhe ne jemi mirënjohës për ata që kanë gjetur kohë të na raportojnë postime raciste. Kompleksitetet e hetimit të abuzimit në mediat sociale nuk mund të nënvlerësohen. Një sasi e madhe pune është bërë për identifikimin e këtyre 11 individëve. Unë do të doja të falënderoja Facebook, Instagram dhe Twitter për përgjigjen ndaj kërkesave tona menjëherë.”

“Ndërkohë, ne po kërkojmë angazhim me vetë lojtarët për të ofruar mbështetjen tonë, dhe kërkojmë kontributin e tyre për hetimin tonë dhe ndjekjet penale të mëvonshme në lidhje me CPS.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara